Werling Dóra vagyok, Pécsett születtem, Pécsett érettségiztem a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumában. Egyetemre a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar, Általános Orvos szakára jártam, diplomámat 2012-ben szereztem meg. Ötödéves szemészet gyakorlatokat követően fogalmazódott meg bennem, hogy szemészettel szeretnék a későbbiekben foglalkozni, legfőképpen a mikrosebészeti része tetszett meg. Diplomám megszerzését követően a nappali PhD képzést kezdtem el a Pécsi Tudományegyetem Anatómiai Intézetében, két témavezetővel. Egyik témavezetőm a Szemészeti Klinikán dolgozott, ezáltal részt tudtam venni a klinikai életben, betegellátásban, valamint az Anatómiai Intézet révén a kutatásban és az oktatásban is. 2016-ban kezdtem el a rezidensképzésemet a Szemészeti Klinikán. 2017 márciusában szereztem meg a PhD fokozatot, tézisem címe: Neuropeptidek retinoprotektív hatásának vizsgálata ischaemias retinopathiaban. Sikeres szemészeti szakvizsgát tettem 2021 őszén Szegeden. Tudományos tevékenységemet sem hagytam abba a klinikai élet mellett, jelenleg is több aktív projektünk van.
Mi volt az a szempont ami miatt éltél a vezetőd által felkínált lehetőséggel és csatlakoztál a Transzdiszciplináris Kutatások Intézete által szervezett Champion hálózathoz?
Munkahelyi vezetőm keresett meg, hogy szeretnék-e csatlakozni a Transzdiszciplináris Kutatások Intézetéhez tartozó Champion csoporthoz. Előtte nem volt sok információm a pontos tevékenységükről, de az innovatív megoldások mindig is érdekeltek és motiváltnak is tartom magam. A kellő információk begyűjtése után nem volt kérdés, hogy szeretnék csatlakozni ehhez a csapathoz.
Mennyi extra munkát, időbefektetést igényelt tőled, hogy részt vegyél a programokon, workshopokon és ezt hogyan tudtad összeegyeztetni a mindennapi feladataiddal?
Egy nagyon jól működő kommunikációs rendszeren keresztül időben értesültünk az elkövetkezendő eseményekről, megbeszélésekről, valamint mindig lehetőség volt a csoportos megbeszélések időpontjáról szavazni, így nem okozott nehézséget összeegyeztetni a klinikai élettel. Természetesen volt, amikor nem várt dolog jött közbe, de ilyenkor a Transzdiszciplináris Kutatások Intézete megértő volt, nem okozott problémát.
Hogy érezted magad a programban eltöltött egy év alatt, lett e bármilyen olyan gyakorlati haszna az ott megszerzett ismereteknek, amit a mindennapi munkád során tudsz kamatoztatni?
Nagyon jól éreztem magam a megbeszéléseken, rendezvényeken, jó volt kicsit kiszakadni a klinikai hétköznapokból és egy teljesen más szemléletben nézni a klinikai rendszert. A megszerzett tudást igyekszem kamatoztatni. A probléma megoldások részletes feltárásában sokat fejlődtem, máshogy állok egy-egy problémás helyzethez. Segített rávilágítani azokra a problémákra a Discovery Team segítségével, amik számunkra fel sem tűntek mert benne dolgozunk, de egy kívülállónak, mint például a betegeknek nehézségeket okozhatnak.
Megtanultam ezáltal, hogy egy kis odafigyeléssel mennyire meg lehet könnyíteni a betegellátást, és a mi munkánkat is.
Úgy döntöttél, hogy folytatod a részvételt az idei évben is, van e olyan szakterület vagy téma amivel szívesen foglalkoznál, esetleg nagy hatással lehetne a te közvetlen munkakörnyezetedre, de még nem merült fel a training során?
A pályázatírással kapcsolatos tréningeken szívesen részt vennék a jövőben, valamint a csapatmenedzsmenttel kapcsolatos képzésekhez is szívesen csatlakoznék.
Ajánlanád e másoknak a traininget?
Mindenkinek ajánlanám, aki szeretne egy kicsit más szemléletet kapni, és szeretne tartozni egy jó csapathoz!